Co tydzień w Polsce otwieranych jest 6.206 firm. To bardzo dobra wiadomość bo dla firmy takiej jak Fachowcy.pl Ventures S.A. to ponad 6 tysięcy nowych klientów każdego tygodnia. Zła wiadomość jest taka, że w tym samym czasie zamyka się 5.133 firmy!

Liczba firm otwieranych i zamykanych w Polsce - średnia za lata 2004-2013

W Polsce jest ok 1,8 mln firm, a z tego jedynie 4 tys. dużych – reszta to segment Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), które dają 80% miejsc pracy w tym kraju i tworzą 67% naszego PKB. Dla gospodarki oznacza to, że są one bardzo ważne ale dla nich samych oznacza to dużą konkurencję!

Liczba małych i średnich firm w Polsce, zatrudnienie oraz udział w PKB

Co decyduje o tym, czy nasza firma przetrwa na rynku, czy dołączy do grona 5 tys. firm zamykanych każdego tygodnia? Wyścig formuły jeden trwa ok 2 godz., a na dystansie ok 300 km kierowcy robią ok 66 okrążeń. Podczas takiego wyścigu kierowca popełnia średnio 42 błędy – o jego wygranej czy porażce decyduje 3-5 błędów w ramach jednego wyścigu. Ile błędów popełniamy robiąc nasze firmy? Edison usłyszał kiedyś, że popełnił ponad 1000 błędów, zanim odkrył żarówkę. Odpowiedział wówczas, że nauczył się 1000 razy, co nie działa. Za pierwszym razem pewnie się nie uda, a nie popełniają błędów ci, co nic nie robią. Pytanie nie powinno więc brzmieć ile lecz dlaczego. A w zasadzie nie dlaczego tylko jakich bo nie wszystkich jesteśmy oczywiście w stanie uniknąć.

Wyścig formuły 1

Jest taki rodzaj błędów, które popełniamy przez pewną cechę naszej ludzkiej natury jaką jest leniwość. Bycie leniwym w niektórych wypadkach bywa bardzo wskazane ale w innych może przysporzyć nam wielu problemów. Bo przecież dużo łatwiej siedzieć przez 2 miesiące z grafikiem i zastanawiać się, czy przesunąć daną kreskę na stronie internetowej o 2 mm w prawo, czy w lewo niż szukać potencjalnych klientów, dzwonić do nich, umawiać się na spotkania i starać się im sprzedać nasz produkt. Są w tym zakresie nawet badania, z których wynika że studenci rozpoczynający drugi kierunek studiów robią to w większości dlatego, że są właśnie leniwi i boją się zetknięcia z prawdziwym życiem. Dlatego przedłużają sobie miłe lata studiów – czyli robią coś czego się już nauczyli w strachu przed nieznanym – prawdziwym życiem.

W życiu podobno każdy robi takie rzeczy jakie sprawiają mu najmniej trudności – czasami niektórzy nazywają to talentem. Wielu ludzi zapędza się jednak w tej teorii i dochodzi do wniosku, że jak oglądają dużo reklam w telewizji to są już ekspertami od marketingu – dlatego robota w marketingu to taki ciężki kawałek chleba – wszędzie dookoła mnóstwo znawców tematu. Niektórzy też myślą, że jak chodzą po stronach internetowych to od razu stają się ekspertami od ich projektowania.

Nie skupiajmy się więc na rzeczach łatwych albo takich, które wydają nam się pozornie łatwe bo nie mamy na ich temat wystarczającej wiedzy – skupiajmy się na rzeczach ważnych dla naszego biznesu! Co jest ważne dla naszego biznesu? Kto płaci za nasz usługi? Klient! A skąd się on bierze – bo przecież nie pojawia się w magiczny sposób w naszej firmie. Klienta trzeba przyciągnąć i przekonać – szczególnie na tak konkurencyjnym rynku jak rynek MŚP w Polsce. Przyciąganie klienta nazywa się marketingiem. Niektórym wydaje się, że oni nic na marketing nie wydają bo w ich budżecie nie ma takiej pozycji. Tylko nie zdają oni sobie sprawy z tego, że ich sklep jest przy głównej ulicy więc koszty ich marketingu wliczone są w cenę czynszu, który płacą za lokal przy głównej ulicy. Gdyby ich lokal był w bocznej uliczce to czynsz byłby mniejszy – wtedy, żeby ktoś dowiedział się o ich sklepie musieliby pewnie wydawać na ulotki rozdawane przy głównej ulicy albo na inną formę reklamy – np. reklamę w Internecie.

źródła ruchu w Internecie

W tym momencie (rok 2014) najważniejszym źródłem zleceń dla małych i średnich firm w Polsce jest Internet. Już ponad 54% wszystkich zleceń dla tego segmentu pochodzi z Internetu, a 78% konsumentów zanim skorzysta z usług jakiejś firmy szuka informacji na jej temat w sieci. Jeżeli więc nawet dostaliśmy klienta z polecenia to on i tak „googluje” naszą firmę zanim skorzysta z naszych usług. Czy w Internecie znajdzie takie informacje na nasz temat, które go przekonają do naszej firmy, czy w ogóle coś znajdzie – wszystko w naszych rękach. Internet to nie tylko wyszukiwarki. Klienta możemy także „upolować” w katalogach internetowych typu PanoramaFirm.pl, PKT.pl, czy Fachowcy.pl. Można też ich znaleźć na mapach Google albo ZUMI.pl – warto być obecnym w tych wszystkich miejscach. Media społecznościowe to teraz wręcz kopalnia potencjalnych klientów – bo ludzie tam po prostu są i spędzają swój czas. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że on jest poważnym przedsiębiorcą, a ten cały Facebook to jest dla dzieciaków i on się nie będzie w to bawił. Ja mu odpowiem, że w telewizji też są głupoty, a to cały czas najbardziej popularne medium reklamowe, a za chwilę takim medium będzie właśnie Facebook. W mediach społecznościowych są potencjalni klienci naszych firm i trzeba to wykorzystać używając profesjonalnych narzędzi. Bo jeżeli np. będziemy monitorować odpowiednie słowa kluczowe to możemy dostać informację, że ktoś akurat szuka dobrego elektryka w Warszawie, czy sprawdzonego tłumacza – pod takim pytaniem może znaleźć się nasza odpowiedź, a pytający może stać się naszym klientem. We wszystkich tych miejscach powinniśmy być bo każde z tych miejsc to źródło potencjalnych klientów dla naszej firmy! Najlepsze jest to, że w większości z tych miejsc nie musimy kupować płatnej reklamy, żeby pokazać się konsumentom. Wystarczy darmowy wpis, w którym podamy adres naszej strony internetowej – ważne, żeby w tych wszystkich miejscach konsument znalazł spójne informacje o naszej firmie.

Obecność firmy w sieci

No dobra. Jak już klienta przyciągniemy to wypadałoby zrobić na nim jak najlepsze wrażenie – w fizycznym świecie byłoby to ładne biuro lub ładny lokal, a w Internecie jest to nasza strona Internetowa. Obecnie klient może wejść na nią z telefonu, tabletu, czy komputera – nasza strona na każdym z tych urządzeń powinna się wyświetlać w sposób optymalny. Czasami klient może zamiast na naszą stronę trafić na wpis na jakimś forum gdzie ktoś krytykuje naszą firmę – powinniśmy o tym wiedzieć i monitorować sieć pilnując, żeby żaden taki wpis na forum dotyczący naszej firmy nie został bez odpowiedzi bo w ten sposób tracimy klientów! 
No dobra jak już tego klienta przekonamy naszą ładną stroną dostosowaną do wszystkich możliwych urządzeń to co dalej?

Kanały komunikacji z firmą w sieci

Trzeba umożliwić mu kontakt z naszą firmą. Są dwa typy klientów – jedni wolą zadzwonić, a drudzy wolą napisać. Dla tych pierwszych najlepszy jest więc numer telefonu ale nie koniecznie telefonu komórkowego. Podawanie telefonu komórkowego na stronie firmowej od razu pozycjonuje nasz biznes w głowie konsumenta jako tymczasowy / niestabilny. Dużo lepszy odbiór ma numer stacjonarny – no ale oczywiście ktoś może powiedzieć, że nie zawsze jest w biurze, nie zawsze może odebrać itd. Mamy rok 2014 – teraz wasz telefon stacjonarny nie musi stać na biurku ale może być aplikacją w waszym telefonie komórkowym. Telefon biurowy można odbierać wszędzie – nawet siedząc na plaży w Hiszpanii, a wasz klient ma wrażenie, że dodzwonił się do was do biura. Dla tych co wolą napisać jest oczywiście e-mail jako standard ale coś co zaczyna być standardem to rozmowa na żywo z pracownikiem z poziomu strony www czyli LiveChat. Nie jest to zarezerwowane tylko dla korporacji i dużych firm - to wszystko może mieć także wasza firma.

Kontakt z firmą w sieci

Tu na ekranie powyżej daje przykład jak może być rozwiązany kontakt telefoniczny z firmą na stronie Internetowej. Po pierwsze jak klient wchodzi na stronę naszej firmy ze swojego telefonu to zakładamy, że najbardziej naturalnym sposobem kontaktu dla niego będzie właśnie telefon. Dlatego ikona słuchawki telefonicznej jest zawsze widoczna w menu górnym. W roku 2014 strona firmowa waszej firmy może być zintegrowana z waszym telefonem w taki sposób, że strona może wiedzieć kiedy jesteście dostępni pod tym numerem i w zależności od tego, czy jesteście dostępni wyświetlać na bieżąco odpowiedni komunikat dla klientów. W wypadku kiedy nie jesteście dostępni ikonka słuchawki może zmienić kolor na szary delikatnie sugerując, że nie jesteście dostępni. Ale oczywiście nie odprawiamy klienta z kwitkiem! Nawet taką szarą ikonkę słuchawki można kliknąć. Jeżeli klient ją kliknie to widzi komunikat informujący go kiedy będziecie dostępni pod telefonem i ma możliwość napisania do was wiadomości za pomocą formularza kontaktu – wiadomość tą dostaniecie na e-mail lub sms. Na koniec, po wysłaniu wiadomości, klient dostaje jasny komunikat co dalej będzie się z nią działo. Jak już to widzicie to wszystko wydaje się łatwe – a teraz zadajcie sobie pytanie, czy na jakiejś stronie internetowej widzieliście już takie rozwiązanie (?) Na najprostsze rzeczy najtrudniej jest wpaść. Żeby dojść do takiego prostego rozwiązania tego problemu od kilku lat jako Fachowcy.pl Ventures S.A. pracujemy na udoskonalaniem firmowych stron Internetowych, które tworzymy dla naszych klientów. Dążymy do perfekcji, a ta droga wydaje się nie mieć końca. W Internecie cały czas coś się zmienia, cały czas pojawiają się możliwości. Obecność firmy w Internecie to proces ciągły. Nie wystarczy zrobić tylko strony firmowej i zapomnieć o Internecie. Internet trzeba traktować poważnie – trzymać rękę na pulsie i reagować za każdym razem kiedy coś się zmieni bo ta zmiana może dać nowych klientów naszej firmie lub może nam ich zabrać jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko.

Jak widać na przykładzie prostego formularza kontaktu zagadnienie tworzenia stron Internetowych jest bardzo rozbudowane. Dlatego nie zatrudniajcie informatyka, żeby zrobił wam stronę bo owszem może uda mu się zrobić ją w taki sposób, żeby mogło na nią wejść 10 tys. osób jednocześnie ale czy informatyk zna się na marketingu i będzie wiedział jak optymalnie zaprezentować ofertę waszej firmy? Czy informatyk napisze teksty w taki sposób, żeby sprzedały one wasz produkt? Czy informatyk zaprojektuje stronę w taki sposób, żeby nawigacja po niej była optymalna, czy będzie to nawigacja która wymaga skończenia politechniki, żeby się w niej odnaleźć?

Informatyk i grafik

Nie starajcie się zrobić strony www swojej firmy w oparciu o szablon, który kupiliście za kilkanaście dolarów albo co gorsza pobraliście go za darmo z jakiejś strony. W tym drugim przypadku może się okazać, że szablon w oparciu, o który właśnie zbudowaliście stronę waszej firmy jest częścią tzw. farmy linków i wasza strona promuje Viagrę lub jakieś kasyna internetowe – to częsty przypadek więc dlatego o nim wspominam. Strona internetowa powinna być zbudowana zgodnie z ofertą waszej firmy, a nie odwrotnie. Próba wpasowania waszego biznesu w gotowy szablon to jak kupowanie garnituru bez przymiarki – może się skończyć jak na obrazku poniżej:

Garnitur szyty na miarę

Ja wiem, że kuszące jest siedzenie miesiąc czasu z grafikiem i przesuwanie kreski raz w prawo, a raz w lewo o 2 mm. W tym czasie możecie jednak robić ważne rzeczy dla swojego biznesu. Możecie szukać klientów, dzwonić do nich, umawiać się na spotkania … a sprawy związane z wyglądem waszej strony możecie w tym czasie powierzyć fachowcom od Internetu. Pomyślcie kto jest potencjalnym klientem waszego biznesu i gdzie on może w tym momencie być. Jeżeli jest teraz na Facebooku to zagadajcie do niego. Nie wysyłajcie kolejnej wiadomości spamowej – zagadajcie go w komentarzu – szukajcie kontekstu.

Tak jak już wspomniałem wcześniej obecnie, jeżeli chodzi o obecność firmy w Internecie, sama strona www to za mało. Duże firmy zatrudniają całe działy, które odpowiadają za ich obecność w sieci. W tych działach pracują programiści, graficy, ludzie od pozycjonowania, od marketingu online, architektury danych itd. Na ich pensję te firmy wydają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Ile Twoja firma chciałaby zapłacić pensji pracownikom, którzy zajmą się obecnością Twojej firmy w sieci? Czy myślisz, że Ty też musisz płacić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych pensji? Jest w sieci jedna oferta gdzie zatrudniasz fachowców od Internetu i płacisz im 248 zł netto miesięcznie – to jest cena najpopularniejszego obecnie pakietu. W tej cenie masz domenę internetową, stronę www dostosowaną do wszystkich urządzeń i zbudowaną w taki sposób, żeby sprzedawała, zautomatyzowaną obecność w mediach społecznościowych, monitoring Internetu, wirtualny telefon firmowy z przyjazną obsługą połączeń zintegrowany z Twoją stroną, firmową pocztę e-mail w domenie firmowej, a także usługę LiveChat. Zakres usług i produktów, które wchodzą w skład tej oferty sprawiają, że nie mamy konkurencji na rynku co mnie bardzo cieszy. Brak konkurencji sprawia także, że z czystym sumieniem, będąc w pełni obiektywnym mogę wam polecić usługi swojej firmy – więcej znajdziecie na firma.fachowcy.pl. Do zobaczenia w sieci!

Oferta firma.fachowcy.pl

Bądź ze mną na bieżąco: