Efektywność pracy wzrasta - mniej osób potrzeba do wykonania tej samej czynności. Pracy będzie coraz mniej. Rynki się konsolidują. Korporacje rosną w siłę, a to zwiększa bariery wejścia na rynek i agreguje kompetencje - będzie potrzebnych mniej specjalistów bo wszystko da się zbudować z "klocków". Polska nie ma własnych firm. Cieszymy się, że możemy pracować dla zagranicznych korporacji bo jest praca więc jest super. Microsoft zwalnia obecnie 18 tys pracowników - efekty wzrostu efektywności pracy.

 

Jeżeli Polacy pracują dla zagranicznych firm, a one będą potrzebowały mniej pracowników to Polacy nie będą mieli pracy. Nie będzie polskich firm, które utrzymałyby polską gospodarkę. Nie chodzi o podatki - chodzi o dywidendę dla właścicieli, którymi mogłyby być polskie fundusze emerytalne.

Amerykańska gospodarka jest w opłakanym stanie? Ktoś w to wierzy? Wierzy w to kupując amerykańską Coca-Colę, Pepsi, batonik Mars, pracując na komputerze z Windows lub sprzęcie od Apple lub siedząc na Facebooku czy szukając czegoś w Google. Kasa szerokim strumieniem płynie z całego świata do Ameryki. Amerykanie mogą iść na emeryture bo ich "firma" przynosi kase. Nie muszą bać się, że ktoś ich zwolni jak nie będą potrzebni bo to ich własne firmy.

Nasza gospodarka nie jest przygotowana na te wszystkie zmiany, a one nadejdą szybciej niż się spodziewamy. Zamiast uprościć system podatkowy i stworzyć warunki do rozwoju polskich firm nasze rządy omamione przez lobby zagranicznych firm audytorskich i doradczych dalej ten system komplikują utrudniając rozwój małym i średnim firmom polskim, które mogłyby być pewnego dnia duże. 

Mamy najwyżej 10 lat na zbudowanie polskich firm, które będą w stanie utrzymać naszą gospodarke. Na stworzenie warunków do tego żeby były w stanie rosnąć mamy 2 lata.

W Polsce bezrobocie 50% jest nieuniknione jeżeli nie zmieni się podejście rządu do małych i średnich firm. Te firmy muszą przestać być traktowane jak złodzieje i oszuści. To w oparciu o te firmy zbudowna jest nasza gospodarka. To one wytwarzają 67% naszego PKB. To one dają 80% miejsc pracy. To one powinny być traktowane jako partnerzy budujący polską gospodarkę. To dla nich powinny być stworzone warunki do rozwoju. To one są zasobami naturalnymi naszego kraju!

Tusk miał szansę coś zrobić w tym kierunku i dać nam szansę na przyszłość. Nie zrobił nic. Oczywiście mamy piękne autostrady, korporacje zagraniczne dają nam pracę, jesteśmy w Unii Europejskiej, jest super. Jest super teraz. Czy będzie tak super za 10 lat?