Nie wiem, czy bardziej nienawidzę PKP czy T-Mobile. Ostatnio dużo czasu spędzam w pociągu. Tylko w ciągu ostatnich 5-ch dni miałem trasy Gdańsk —> Warszawa —> Wrocław —> Warszawa —> Gdańsk —> Warszawa —> Gdańsk. Każda z tych tras to 3-4 godziny, które można efektywnie wykorzystać lub stracić. 

Teraz jadę z Gdańska do Warszawy. Oczywiście wiem, że w pociągach PKP IC nie ma Internetu. Oczywiście wiem, że T-Mobile na całej trasie nie ma zasięgu - nie da się nic sprawdzić w internecie i nie da się absolutnie wykonać jakiejkolwiek rozmowy bo zrywa po minucie. 

Mógłbym oczywiście te 3 godziny przebimbać jak 98% pasażerów. Niestety jestem na tyle głupi, że chce je wykorzystać produktywnie. Mógłbym jak tych 4 nastolatków, którzy siedzą 2 stoliki dalej grać w idiotyczne gierki i oglądać anime / manga czy jak to się zwie. Mógłbym czytać książkę “50 Twarzy Greya” jak dziewczyna, która siedzi naprzeciwko. Mógłbym oglądać jakiś film ściągnięty na tablet jak pan, który siedzi obok. 

Ale nie - ja się uparłem i chcę pracować. Nawet jakbym sobie chciał zaplanować pracę na te 3 godziny, która nie wymaga dostępu do Internetu to się po prostu nie da. Wszystko jest teraz online, a jak się tak o dziwo przyzwyczaiłem do tego Internetu przez ostatnich 20 lat, że nie mogę sobie bez niego poradzić. 

Internet jest niby usługą powszechną. Znaczy, że rząd gwarantuje każdemu obywatelowi dostęp do tej usługi. Jest to bardzo rozsądne tylko dlaczego to nie jest egzekwowane? Dlaczego T-Mobile operatorzy inwestują w nadajniki tylko tam gdzie im wygodnie? Odpowiedź jest prosta - bo wszyscy płacimy im abonamenty więc im mniej korzystamy z ich usługi (bo jest niedostępna) tym mniejsze oni koszty ponoszą. 

Konkurencja niestety w tym wypadku nie działa bo normalnej sytuacji to mógłbym przejść do innego operatora i w ten sposób wyrazić moje niezadowolenie z jakości usług. Niestety u każdego operatora jest dokładnie tak samo. Prześcigają się tylko w podpisywaniu umów na coraz to dłuższe okresy - kiedyś było 2 lata, a teraz jest już 4 lata. Wykańczają się na wojnie cenowej oferując już wszystko co się da w pakiecie - niedługo bilet miesięczny będę mógł mieć w pakiecie od Plusa. 

Niestety w ten sposób żaden z nich nie tworzy oferty konkurencyjnej w stosunku do innych. Co więcej - kiedyś operatorzy mieli szansę być markami godnymi zaufania ale zeszmacili się całkowicie swoimi oszustwami. Najpierw nabijali ludzi na konkursy SMS  - początkowo uczestniczyłem w tym precederze kiedy jeszcze był cywilizowany ale w schyłkowym okresie zrobiła się już taka wolna amerykanka, że nikt tego nie kontrolował. Potem były ubezpieczenia, a teraz T-Mobile wciska mi jakiś program antywirusowy na telefon za 2 zł miesięcznie. Wciska mi go przerywając transmisję podczas korzystania przeze mnie z Internetu - atakując mnie reklamą, która wygląda jak najgorszy scam. 

Pewnie ten program “antywirusowy” kupiło już z 200 tys. ludzi nieświadomych tego, że jest to zwykłe naciąganie ale biznes się kręci - co miesiąc 2 zł znika im z rachunku, a oni nawet nie są tego świadomi. Czy tam nikt nie myśli, że w ten sposób ludzie tracą zaufanie do marki T-Mobile? Ja nie chce od nich konta bankowego, ubezpieczenia, czy prądu w domu bo im po prostu nie ufam. 

Ja wiem, że zadowolić wszystkich jest bardzo trudno - szczególnie robiąc im strony internetowe, które są skomplikowanym produktem. Mimo to staram się ciągle udoskonalać naszą ofertę, produkt i obsługę klienta w Fachowcy.pl. Operatorzy mają produkt, w zakresie którego nie ma dyskusji, że coś się komuś podoba, czy nie podoba. Mają produkt prosty - mój telefon ma mi działać - mam mieć możliwość dzwonienia i korzystania z internetu gdziekolwiek jestem w ramach cywilizacji. Jako cywilizację traktuję także pociąg :-)

Ciekawe który z operatorów i czy jakikolwiek i kiedykolwiek zmieni swoje podejście i zamiast dopychać ofertę kolejnymi usługami, które mogę sobie kupić bez ich udziału, zacznie wreszcie skupiać się na swojej podstawowej usłudze, którą zobowiązują się dostarczać w ramach umowy jaką z nimi podpisałem…

#zrezygnowany #cywilizacja #upadek #operatorzy #pkp #pendolino 

No i jak tu w takich warunkach mamy budować dobrobyt tego naszego pięknego kraju?