Sztuczna inteligencja w biznesie to możliwość ułatwienia życia zarówno przedsiębiorcy i jego klientom. Może ona wspierać firmę w różnych obszarach. Przykładowo w ramach usług świadczonych przez Fachowcy.pl wykorzystujemy algorytmy machine learning potocznie zwane algorytmami sztucznej inteligencji do wyszukiwania klientów zainteresowanych konkretną usługą lub produktem. Człowiek nie jest w stanie samodzielnie przeanalizować milionów powiązań zachodzących pomiędzy danymi gromadzonymi w różnych systemach, które zostawiamy poruszając się po internecie. Tu właśnie mogą pomóc tego typu algorytmy - one są w stanie ustalić cechy wspólne osób kupujących dany produkt lub korzystających z danej usługi, posegmentować te osoby i lepiej dopasować do nich reklamę.

Innym miejscem gdzie od niedawna zaczęliśmy również wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji jest nasza sieć reklamy in-image (reklamy wyświetlane na zdjęciach i obrazkach) Chocolads.com, gdzie pomagają nam one rozpoznać co jest na danym obrazku lub zdjęciu, żeby wyświetlić na nim lepiej dopasowaną reklamę - kiedyś rozpoznawanie tego co jest na danym zdjęciu musieliśmy robić ręcznie i było to pracochłonne. 

Nasz system do optymalizacji kampanii reklamowych w internecie WAY2TRAFFIC już od lat korzysta z tego typu algorytmów aby efektywniej alokować budżety reklamodawców. Kiedyś to media planer w domu mediowym decydował gdzie będą wyświetlane reklamy danego produktu - obecnie to systemy decydują o tym gdzie, kiedy, komu i jaką reklamę wyświetlić bo są w stanie zrobić to lepiej.

Sztuczna inteligencja może też być wykorzystywana do wspomagania procesów komunikacji z klientem. System jest w stanie przeanalizować treść wiadomości otrzymanej od klienta, zrozumieć jej znaczenie i zaproponować treść odpowiedz. Dzięki tego typu narzędziom działy obsługi klienta mogą działać dużo bardziej efektywnie bo nie muszą czytać i przygotowywać każdej odpowiedzi z osobna - włączają się w konwersacje tylko wtedy gdy system nie wie co ma odpowiedzieć lub nie zrozumiał wiadomości od klienta. Systemy uczące się w taki sposób cały czas się rozwijają i coraz mniej angażują pracowników obsługi. 

Nasz dział obsługi klienta w ubiegłym roku rozwiązał ponad 65 tys. zgłoszeń serwisowych od naszych klientów - każda taka wiadomość i odpowiedź jaka została udzielona to jest baza wiedzy dla systemów sztucznej inteligencji. Te systemy uczą się systematycznie z interakcji człowiek-człowiek w taki sposób aby docelowo zastąpić człowieka i całość konwersacji prowadzić samodzielnie.