Postulaty złożone do Marszałka Sejmu po manifestacji

Poniżej w linku znajdziecie oficjalne pismo złożone w kancelarii Sejmu zaadresowane do Marszałka Sikorskiego. Pismo zawiera postulaty wypracowane w ramach przygotowań do manifestacji. Dla tych, którzy nie zgadzają się z proporcjonalnie liczonym ZUS i twierdzą, że jest to podstawa do nałożenia przez rząd kolejnych podatków na przedsiębiorców chciałbym wyjaśnić w bardzo uproszczony sposób:

  1. Intencja jest taka, żeby zasady te były podobne do tych, które obowiązują w wypadku dochodów osobistych. Dla przypomnienia w wypadku dochodów osobistych, jeżeli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę, składka ZUS pobierana jest proporcjonalnie do wynagrodzenia ale w momencie kiedy dochody przekroczą 30 średnich pensji prognozowanych na rok bieżący to wtedy składki na ZUS przestają być pobierane.
  2. Proporcjonalnie naliczana składka ZUS ma na celu ochronę małego przedsiębiorcy przed sytuacją, w której w danym miesiącu jego dochód nie pozwala mu na zapłacenie składki ZUS w obecnej ryczałtowej kwocie.
  3. Jeżeli ktoś zarabia więcej na swojej działalności gospodarczej to oczywiście może się to jemu wydawać niekorzystne bo on zapłaci więcej. Ale dzięki temu, że zapłaci więcej to będzie mógł liczyć w przyszłości na większą emeryturę w przyszłości. Dla tych co nie wierzą, że ZUS przetrwa jest oczywiście opcja, że jak ich firma zarabia więcej to wtedy zakładają sobie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wtedy nie muszą płacić ZUS tylko pieniądze pobierają ze spółki w postaci dywidendy.

Pismo można zobaczyć tutaj.

 

comments powered by Disqus